Bezpieczeństwo pracy zdalnej – 5 prostych porad

przez Adrian Iwanowski
bezpieczeństwo pracy zdalnej

Jesteś współczesnym nomadem i masz luksus pracy z dowolnego miejsca na ziemi? Czy wiesz jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zdalnej i zabezpieczyć firmowe dane?

Tryb pracy z dowolnego miejsca na ziemi jest coraz powszechniejszy. Jest to wciąż pewna nowość i nie każdy wie jakie ryzyka ze sobą niesie. I właśnie o tym, a dokładnie o zabezpieczeniach i jak się uchronić przed wyciekiem danych będzie poniższy artykuł.

1. Łączysz się z domowego Wi-Fi? Wydziel osobną sieć.

Zazwyczaj w Twojej lokalnej sieci jest podłączonych kilka urządzeń. W przypadku trzyosobowej rodziny, może być ich nawet kilkanaście: telewizor, smartfon, laptop, drukarka, tablet itp. Dzięki osobnej sieci do pracy z szyfrowaniem WPA2 izolujesz dane firmowe od prywatnych i odwrotnie. Taką siecią może być Guest Network, Client Isolation czy VLAN. Dobrą praktyką jest również wydzielenie osobnej sieci na smart urządzenia, o zagrożeniu z tym związanym przeczytasz poniżej. Jeśli Twoja firma udostępnia pracownikom APN (Access Point Name) i VPN (Virtual Private Network) dzięki którym masz dostęp np. do firmowego serwera to bezwzględnie zalecam korzystanie z takiego rozwiązania!

2. Zablokuj komputer po odejściu od biurka.

Jeśli pracujesz z domu raczej nie narażasz się na ryzyko kawału ze strony współpracowników, którzy zmienią Ci tapetą lub odwrócą pulpit. Zdecydowanie bardziej realne jest zagrożenie ze strony.. małych dzieci lub zwierząt.

Tak, tak.. dokładnie. Dzieci i ciekawskie koty to bardzo kreatywni pisarze e-maili, potrafią też nanieść zmiany do dokumentu, projektu nad którym pracowałeś przez ostatnie parę godzin. Oprócz tego mogą zapisać, skasować, opróżnić kosz i wiele innych.

Kto ma małe dzieci i nigdy nie był zdumiony ich nadprzyrodzonymi zdolnościami do odkrywania różnych skrót klawiszowych niech pierwszy rzuci kamień 🙃

Jak się zabezpieczyć? Blokuj ekran, wystarczą szybkie skróty:

Windows: kliknij na klwiaturzę ikonkę Windows + L
Macbook: cmd + shit + q lub hot corners (aktywne narożniki)

3. Trzymaj oprogramowanie w ryzach

Nie instaluj na służbowym komputerze gier, aplikacji mediów społecznościowych do prywatnego użytku, programów, które nie są potrzebne do Twojej pracy.

W większości firm, komputery są wpięte do domeny i mają ograniczone funkcje przez działy IT. W ten sposób nie zainstalujesz oprogramowania bez zgody administratora. Bardziej rygorystyczne środowiska mogą mieć wyłączony dostęp do określonych stron internetowych, a nawet zablokowaną możliwość włożenia pendrive’a.

4. Telekonferencja, a IoT

Na Bezpieczeństwo pracy zdalnej wpływa też Twoje otoczenie. Po pierwsze jeśli prowadzisz telekonferencję to upewnij się, że jesteś daleko od urządzeń IoT (internet of things) lub na czas trwania rozmowy wyłącz te, które posiadają mikrofon.

Będą to wszystkie urządzenia z trybem aktywnego słuchania, czyli: kamery bezpieczeństwa, nianie, smart tv, inteligentne przełączniki i głośniki. Nigdy nie wiesz jak długo producent przechowuje Twoje dane i w jaki sposób są przetwarzane.

Zagrożenie z tytułu podsłuchiwania przez IoT jest na pewno mniejsze niż Twoi ciekawscy sąsiedzi. Jeśli prowadzisz rozmowę na temat służbowy, rób to w miejscu gdzie będziesz nie będziesz podsłuchiwany. Balkon na pewno nie jest takim miejscem.

PRO TIP!

ZASTANÓW SIĘ NAD ZAKLEJENIEM KAMERY. NIE MYŚLĘ O “HAKIERACH” KTÓRZY BĘDĄ CIĘ PODGLĄDAĆ JAK SCROLLUJESZ FACEBOOK’A ALE O PROGRAMACH DO WIDEOKONFERENCJI. NIEKTÓRE MOGĄ NIESPODZIEWANIE AKTYWOWAĆ KAMERĘ. CO.. JAK SAM WIESZ, MOŻE BYĆ CZASEM KŁOPOTLIWE 🤭

5. Spoofing – podszywanie się

Praca zdalna wiąże się z brakiem fizycznego kontaktu. Przez co należy być wyczulonym na wszelkie e-maile, smsy, wiadomości na czacie, a nawet telefoniczne prośby o podanie hasła, dostępu do usługi, pliku, prezentacji. Może to być próba podszywania się pod innych pracowników, w tym z działu IT. Dlatego jeśli ktoś  prosi Cię o taką przysługę to potwierdź jego prośbę innym kanałem, jeśli jesteś w stanie zweryfikować tą osobę po głosie to zadzwoń do niej.